گل بنفشه آفریقایی

تومان420,000

دسته:

توضیحات

شرایط نگهداری از بنفشه آفریقایی یک گیاه گلدار

بنفشه آفریقایی را می توان یکی از گیاهان زیبای گلدار در طبیعت آفریقای شرقی معرفی کرد که برای نگهداری از آن می بایست آبیاری در شرایط مناسب انجام شود. نوع خاک و کود دهی نیز برای محافظت این گیاه باید مورد توجه قرار گیرد.

بنفشه آفریقایی یک گیاه گلدار

از گیاهان گلدار بنفشه آفریقایی را می توان نام برد که دارای تنوع رنگی بسیاری است. این گل را می توان به رنگ های بنفش، سفید، صورتی، قرمز و آبی مشاهده کرد. از مهمترین مواردی که می بایست در زمان نگهداری این گل به آن توجه کافی داشت عدم پاشیدن آب بر روی گلبرگ های آن است. از گل‌ های این گیاه گرفته تا شاخ و برگ آن تمام قسمت هایش از زیبایی خیره کننده ای برخوردارند. جالب است بدانید که این گل در تمامی ۳۶۰ روز سال در حال گلدهی است و دلیل آن بی توجهی گل بنفشه به طول روز می باشد. این گیاه دارای برگ های رنگی است و از شاخ و برگ کرک دار برخوردار است. برای محافظت و نگهداری گل بنفشه آفریقایی توجه به شرایط محیطی از اهمیت بسیاری برخوردار است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی و نگهداری از آن در محیط های سربسته

بسیاری از افراد که در آپارتمان ها سکونت می کنند تمایل زیادی به نگهداری بنفشه آفریقایی از خود نشان می دهند. با توجه به این که این دست از محیط ها اغلب کم نور تور از فضای باز می باشند برای محافظت و نگهداری این گل می بایست نور کافی تأمین شود. برای تولید نور می توان در فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متری این گیاه از نورهای فلورسنت یا مهتابی استفاده کرد. جالب است بدانید با این نور امکان سوختگی برگ های بنفشه آفریقایی نسبت به نور طبیعی کاهش می یابد. برای صرفه جویی در مصرف برق نیاز نیست نور مصنوعی دائماً به این گل بتابد. ساعاتی از روز را تعیین کرده و در زمان مقرر نور مناسب را برای این گیاه تأمین کنید. گل مذکور در آفریقای شرقی رشد و پرورش می یابد بنابراین برای نگهداری از آن شرایط دیگر نیز لازم خواهد بود.

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی و نحوه آب دادن به آن

یکی از موضوعات مهم در رابطه با نگهداری بنفشه آفریقایی نحوه آبیاری آن است. همانطور که در ابتدای این مطلب نیز عنوان کردیم به هیچ عنوان توصیه نمی شود آب به صورت مستقیم بر روی گلبرگ های این گیاه پاشیده شود بنابراین پیشنهاد می کنیم به این موضوع توجه نمایید. از مهمترین موارد در رابطه با آبیاری این گیاه عدم افراط‌ و تفریط است. به دلیل حساس بودن ریشه این گل توصیه نمی شود آب زیادی به آن داده شود چرا که این موضوع می تواند شرایط نامناسبی از جمله پوسیدگی ریشه را برای بنفشه آفریقایی ایجاد کند. براساس سن، نوع خاک، میزان گرما و نور می توانید دفعات آبیاری به این گیاه را تعیین کنید. خشک بودن خاک دلیل خوبی برای آب دادن به این گیاه گلدار محسوب می شود؛ بنابراین توصیه می کنیم قبل از آبیاری شرایط خاک این گل را مورد بررسی قرار دهید.

بنفشه آفریقایی

گلدان و خاک مناسب برای نگهداری بنفشه آفریقایی

برای نگهداری بنفشه آفریقایی علاوه بر آبیاری مناسب و به موقع می بایست به خاک گلدان آن نیز توجه کافی نمایید. استفاده از خاک برگ آماده برای نگهداری این گیاه بسیار توصیه شده است. برای تقویت این گل هر پانزده روز یک بار مخصوصاً در فصل تابستان از غذاهای کمکی استفاده نمایید. می توانید مواد مغذی را به خاک و گلدان بنفشه آفریقایی اضافه نمایید. برای این که در زمستان مانع از پژمرده و قهوه ای شدن برگ های این گل شوید توصیه می کنیم به هیچ عنوان برای نگهداری از آن از گلدان های سفالی استفاده نکنید. استفاده از گلدان های پلاستیکی به دلیل عدم جذب سرما بسیار توصیه می شود. بهترین زمان برای عوض کردن خاک و گلدان بنفشه آفریقایی روزهای معتدل بهار پیشنهاد می شود.

بنفشه آفریقایی

نگهداری از بنفشه آفریقایی با کوددهی مناسب و به موقع

استفاده از کود مناسب در نگهداری بنفشه آفریقایی بسیار توصیه شده است هرچند کود دهی یکی از مواردی است که می بایست در تمامی انواع گل و گیاه به آن توجه کافی داشت. تغذیه این گل با استفاده از کودهای فسفردار در زمان آبیاری انجام می شود. کودهای مورد استفاده شده تا حد امکان رقیق شده و نباید غلظت آن ها از حد استاندارد افزایش یابد. شستشوی خاک هر ۲ تا ۳ ماه یکبار توصیه می شود و بیش از این به هیچ عنوان برای دوام و ماندگاری بنفشه آفریقایی مناسب نخواهد بود. برای تجمع املاح در خاک گلدان این گل توصیه می شود کود دهی طبق زمان بندی مناسب به صورت مداوم انجام شود. صدمه دیدن ریشه های این گل دلایل مختلفی خواهد داشت که یکی از مهمترین آنها عدم شستشوی خاک آن است.

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی و دمای نگهداری از آن

در بسیاری از موارد خشک شدن انواع گل و گیاه از جمله بنفشه آفریقایی برای شما نگران کننده می شود و شاید دائماً در حال جستجوی دلیلی برای این موضوع باشید. جالب است بدانید که دمای مناسب یکی از مواردی است که اگر در محیط نگهداری این گل تأمین شود هیچ گونه آسیبی به این گیاه وارد نخواهد آمد. شانزده درجه سانتی گراد بهترین دما برای نگهداری بنفشه آفریقایی معرفی شده است.  این شرایط می بایست در تمام طول سال فراهم شود تا گل و برگ های بنفشه به رشد و تکثیر خود ادامه دهند. ۲۷ درجه سانتی گراد حداکثر دمایی است که اگر رطوبت بالا باشد این گیاه در این دما نیز از خود مقاومت نشان می دهد. برای ازدیاد بنفشه آفریقایی توصیه می کنیم در فصل بهار به کاشتن بذر این گیاه اقدام کنید. تابستان نیز زمان مناسبی برای قلمه برگ این گل شناخته می شود.

تغییرات احتمالی در بنفشه آفریقایی و نحوه برخورد با آنها

در بسیاری از موارد با تغییرات مختلفی در بنفشه آفریقایی مواجه می شوید که در ادامه به چند مورد آن خواهیم پرداخت و راه کار مناسب را ارائه می دهیم.

لکه های قهوه ای: از مشکلاتی که بسیاری از گیاهان مخصوصاً این گل با آن مواجه می شود ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی آن است. این مورد زمانی رخ می دهد که به غبار پاشی یا آبیاری نامناسب اقدام کرده باشید. به هیچ عنوان بنفشه آفریقایی را غبار پاشی نکرده و نکات مربوط به آبیاری را رعایت کنید.

پژمرده شدن: اگر با این شرایط مواجه شدید به دمای هوا توجه کنید چرا که سرما باعث پژمرده شدن برگ های این گل خواهد شد.

عدم گلدهی در شرایط مناسب: این مورد زمانی که کود دهی انجام نشده باشد رخ می دهد که توصیه می کنیم در زمان بندی مناسب این شرایط را فراهم کنید.