گل کاغذی Bougainvillea

تومان35,000

دسته:

توضیحات

گل کاغذی با نام علمی  Bougainvillea glabra به خانواده Nyctaginaceae و راسته Caryophyllales تعلق دارد و بومی آمریکای جنوبی از برزیل تا پرو و نواحی جنوبی آرژانتین است و به دلیل نازک و کاغذی بودن براکته‌ها، این گیاه در زبان انگلیسی نیز  paper flower‌ (گل کاغذی) خوانده می‌شود.

گل کاغذی در حقیقت گیاهی پیچ، چوبی و خاردار است که بین ۱ الی ۱۲ متر رشد می‌کند و توسط تیغهای خود می‌تواند به دیگر گیاهان آویزان شود و بالا برود. گل کاغذی می‌تواند به شکل گیاهی گلدانی و کوچک و یا درختچه‌ای بزرگ ، به شکل عمودی و یا با شاخساری گسترده و افقی بر سردر منازل رشد کند. حتی در هنر بونسای می‌توان آن را به شکل گیاهی مینیاتوری پرورش داد و یا در توپیاری( شکل دهی خاص شاخسار یک گیاه به صورت یک مجسمه یا شکلی خاص) از آن استفاده کرد. گل کاغذی درمناطقی همانند موطن خود که سراسر سال مرطوب و گرم است همیشه سبز می‌باشد و در مناطقی که فصول خشک و یا سردی زمستانه دارند می‌تواند به شکل گیاهی خزان‌کننده به زندگی خود ادامه دهد.برگها ۱۳-۴ سانتیمتر طول و ۶-۲ سانتیمتر عرض دارند. گل حقیقی این گیاه کوچک و معمولا سفید رنگ است اما مجموعه هر سه عدد گل توسط سه یا شش عدد براکته رنگین احاطه شده است. براکته‌ها که دلیل اصلی زیبایی و جذابیت این گیاه هستند به رنگهای مختلف از جمله صورتی، نارنجی، قرمز، ارغوانی، سفید و زرد هستند. در میان ارقامی که امروزه تحت کشت و کار قرار گرفته است، نمونه‌هایی با گلهای پرپشت و همچنین نمونه‌های ابلق نیز وجود دارد. در شرایط مساعد از گلها میوه‌هایی از نوع آکن تولید می‌شود. گل کاغذی در بسیاری از نقاط دنیا به خصوص نواحی با آب و هوای گرم ، گیاه زینتی محبوبی است به عنوان مثال گل کاغذیهای شهر اوکارنو در سوئیس که آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد جاذبه توریستی دارد و موجب معروفیت این شهر شده است. همچنین به دلیل مقاومت نسبتا خوب این گیاه در برابر شوری خاک، در نواحی ساحلی می‌توان از این گیاه استفاده کرد. لازم به ذکر است که شیره این گیاه ممکن است در برخی از افراد حساستیهای پوستی ایجاد کند.

در مقدمه نام علمی این گیاه Bougainvillea spectabilisذکر شد. در واقع این گیاه سه گونه معروف دیگر نیز دارد  که عبارتند از B.spectabilis و B.peruviana وB.hybrids  و در ذیل مشخصات هر کدام از این گونه‌ها را مشاهده می کنید:

Bougainvillea spectabilis که با نام B.Brasiliensis نیز شناخته می‌شود و گیاه بالارونده بزرگی است که خارهای خمیده دارد و سطح  برگها و ساقه‌ها از مو پوشیده شده است. براکته‌ها چین‌دار، بزرگ ، بیضی شکل و به رنگهای قرمز، صورتی و ارغوانی هستند. گلهای اصلی کرم رنگ هستند و گردن آنان با مو پوشیده شده است. برگها بزرگ بیضی شکل تا گرد، بافتی چرمین دارند و در سطح زیرین مودار هستند. شاخه‌ها کوتاه و متراکم هستند و منجر به تولید گیاهی متراکم می‌شوند. این گونه در سال ۱۷۹۸  توسط Willdenow توصیف شد.

Bougainvillea glabra شاخه‌هایی باریکتر دارد که در جهات مختلف رشد می‌کنند و براکته‌های آن مثلثی شکل و به رنگهای سفید، سوسنی ، ارغوانی روشن و بنفش است. تبغها کوتاه و باریک و نوک انها خمیده است. برگها بیضی شکل هستند در میانه عریض‌تر می‌باشند. گلهای اصلی گیاه کرم رنگ و نسبتا بزرگ و لوله‌ای شکل هستند. این گونه گلدهی مستمری دارد و گلها در سراسر شاخه تشکیل می‌شوند. این گونه در سال ۱۸۴۹ توسط choisy توصیف شد.

Bougainvillea peruviana این گونه بیشتر عادت دارد تا شاخسار خود را به سمت بیرون از مرکز گیاه بگستراند و به صورت درختچه‌ای بالارونده رشد می‌کند. تیغ دراد و پوسته ساقه‌ها سبز رنگ است. تبغهای باریک آن درجوانی راست و مستقیم و زمان بلوغ خمیده و برگها باریک و بیضی شکل هستند. براکته‌های تقریبا مدور شکل آن کوچک و معمولا سرخابی کم‌رنگ الی پررنگ هستند که در ظاهر کمی چین‌دار و زمانی که آنها را لمس کنیم بسیار لطیف هستند. بعد از آب وهوای خشک معمولا رشد رویشی فراوانی می‌کنند و گل می‌دهد. این گونه در سال ۱۸۰۸ توسط Humboldو Bonpland توصیف شد.

Bougainvillea hybrids که از دو رگه‌گیری بین سه گونه‌ بالا بدست آمده‌اند و در سه گروه قرار می‌گیرد:

  • B. x buttiana (glabra x peruviana)
  • B. x spectoperuviana (spectabilis x peruviana)
  • B. x spectoglabra (spectabilis x glabra)

چرخه رشد

 گل کاغذی دو چرخه رشد مجزا دارد که عبارتند از:

۱-چرخه رشد رویشی برای چندین هفته که برگها و ساقه‌های جدید رشد می‌کنند. اگر در محیط گیاه نور کافی وجود داشته باشد جوانه‌های گل در این مدت نیز شکل می‌گیرد واگر نور ناکافی باشد گیاه در مرحله رشد رویشی باقی می‌مانند و وارد دوره گلدهی نمی‌شود. این مشکل بخصوص زمانی که گل کاغذی به صورت گیاه خانگی گلدانی نگهداری می‌شود و یا در طی زمستان در محیط درونی خانه نگهداری می‌شود.

۲-چرخه زایشی یا گلدهی که چند هفته طول می کشد که در این مدت یا رشد رویشی صورت نمی‌گیرد یا به مقدار اندک انجام می‌شود. مدت زمانی که گلدهی طول می‌کشد بستگی به وضیعت سلامت گیاه و همچنین شرایط محیطی بخصوص شرایطی نور و دما دارد. برای گلدهی باید روزانه حداقل ۵ ساعت نور مستقیم آفتاب وجود داشته باشد و گیاه گل کاغذی سالم در چنین شرایطی به مدت  ۵-۳ هفته به گل  می‌نشیند.

فصل گلدهی:

در کشورهایی همانند سنگاپور و برزیل و کنیا گلهای کاغذی معمولا در تمامی طول سال گل می‌دهند اما در کشورهایی دیگر همانند بسیاری از مناطق کشور ما بهترین گلدهی زمانی روی می‌دهد طول شب و طول روز تقریبا یکی باشد (در بهار و یا در پاییز). بنابراین گرم بودن هوا شرط لازم برای گلدهی هر چه بیشتر این گیاه است اما کافی نیست و باید به طول روز و شب نیز توجه کرد.

سایر نیازهای محیطی

آبیاری: خوشبختانه گل کاغذی تا حدودی به خشکی خاک مقاوم است و حتی اگر در آبیاری آن زیاده روی شود رشد و گلدهی آن کاهش می‌یابد ، بر روی برگهای جوان گیاه لکه های کرم – قهو ه ای رنگ ایجاد می شود و حتی برگهای آن خواهد ریخت. بنابراین زمانی گلدان را آب دهید که سطح رویین خاک خشک شده باشد. همچنین در طی فصل زمستان که این گیاه در حال طی کردن دوران استراحت است ۳-۲ بار در طی ماه آبدهی کافی است و سپس با آمدن فصل بهار و افزایش دما می‌بایست آبیاری را افزایش داد. البته این نحوه آبیاری برای گیاهانی است که در مکانی سرد همانند گاراژ در حال طی کردن زمستان هستند . اما اگر گیاه در مکان گرمتری همانند اتاقهای منزل زمستان را سپری می‌کنند باید با فواصل زمانی کمتری (همانند سایر گیاهان خانگی ) گیاه را آب داد زیرا اگر در طی فصل زمستان محیط این گیاه گرم باشد، به رشد خود ادامه می‌دهد و وارد دوره استراحت نمی‌شود. همچنین توجه داشته باشید که اگرچه این گیاه تا حدودی در برابر خشکی مقاوم است اما در طی فصول رشد و گلدهی نباید در ابیاری آن کوتاهی شود و اگر با برنامه‌ای منظم گیاه را آب دهیم به گلدهی بهتر آن کمک می‌کنیم. خشکی کشیدن گیاه موجب ریزش برگها و گلهای آن خواهد شد.

نور: به مکانی روشن و پر نور نیاز دارد. تابش مستقیم نور آفتاب به رشد آن کمک می‌کند و همانطور که  قبلا اشاره شد برای گلدهی  به حداقل روزانه ۵ ساعت نور مستقیم آفتاب بخصوص در بعد ظهر نیاز دارد و افزایش مدت زمان تابش نور مستقیم نیز نتایج بهتری را بوجود می‌آورد. اگر گلدان را در محیط داخلی منزل نگهداری می‌کنید و گیاه در مکانی نیمه‌سایه و یا سایه قرار دارد، تنها شاهد رشد رویشی این گیاه و گلدهی بسیار اندک آن خواهید بود  و همچنین احتمال ریزش برگها آن نیز وجود دارد.

دما: گل کاغذی به دمای گرم نیاز دارد.در طی روز دمای ۳۵-۲۴ درجه سانتیگراد مناسب است و در طی شب دما نباید از ۱۸٫۵ درجه سانتیگراد پایین‌تر بیاید. در صورتیکه دمای محیط از ۱۸٫۵ نزول کند گلدهی این گیاه کاهش می‌یابد و برگهای آن خواهد ریخت. گل‌کاغذی را با فرارسیدن فصل زمستان و در برابر دمای صفر درجه باید محافظت کرد و اگر بادهای سرد زمستانه نیز می‌وزند زمانی که دما بالاتر از صفر درجه سانتیگراد و درحدود ۵-۴ درجه سانتیگراد است باید گیاه را به مکانی دیگر منتقل کرد.  هوای سرد منجر به سیاه شدن نوک و حاشیه برگها و همچنین ریزش آنها می‌شود. اگر گل کاغذی در گلدان نگهداری می‌شود در طی زمستان می‌توان آن را به درون اتاقهای منزل و یا مکانی همانند کاراژ منتقل کرد تا دوره استراحت زمستانی خود را طی کنند .

خاک: به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. از خاکهایی که محتوی مقادیر زیاد پیت است و آب را در خود نگه‌می‌دارد استفاده نکنید زیرا چنین محیطی منجر به پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد. مخلوط پیت و  پرلایت نیز برای این گیاه مناسب نیست. این مخلوط اگر خشک شود مرطوب کردن مجدد آن کار مشکلی است. اگر به چنین مخلوط خاکی که خشک شده است آب دهید، آب به شکل سریع و مستقیم به سمت پایین گلدان رفته و از منافذ انتهای گلدان خارج می‌شود بدون آنکه ریشه‌ها بتوانند از این آب استفاده کرده باشند. بنابراین پیت و پرلایت را همراه با مواد دیگر همانند ورمی‌کولایت استفاده کنید  و حجم پیت را دو یا سه برابر پرلایت و ورمی‌کولایت در نظر بگیرید. اگر هم که تمایل به استفاده از مخلوط خاکی ساده تری دارید می توانید از مخلوط  یک قسمت خاک معمولی باغچه + دو قسمت خاک برگ و یا یک قسمت خاکهای کیسه مخصوص گیاهان گلدانی+ یک قسمت خاک برگ استفاده کنید. اضافه کردن ۲۰-۱۰% مخلوطهای کوکوپیت و پرلایت(این مخلوطها به شکل آماده به فروش می رسند) مفید خواهد بود. گل کاغذی برای رشد بهینه به مواد غذایی کافی نیاز دارد برای رشد بهتر این گیاه باید بر طبق برنامه‌ای منظم و بخصوص در طی فصل گلدهی به آن کود داد. گل کاغذی بخصوص به کودهای نیتروژنه(برای رشد رویشی) و فسفره (برای رشد ریشه ها و همچنین گلدهی) نیاز دارد. البته توجه داشته باشید که استفاده از کودهایی که اصولا میزان بیشتری نیتروژن نسبت به سایر عناصر دارند منجر به رشد رویشی قوی تر گیاه در مقایسه با گلدهی آن خواهد شد. عنصری که به گلدهی این گیاه کمک می کند فسفر است. بنابراین توجه کنید که حتما در کودهای مصرفی این عنصر وجود داشته باشد. صرف کودهایی که محتوی آهن نیز هستند منجر به گلهایی خوشرنگ در گل کاغذی می‌شود. کمبود نیتروژن موجب کم رنگ شدن برگهای مسن گیاه و قرمز شدن رگبرگها می شود. کمبود فسفر منجر به قرمز- بنفش شدن رگبرگها می شود اما بقیه برگ سبز باقی می مانند. همچنین گلدهی به شدت کاهش می یابد ، کمبود پتاسیم موجب سوختن نوک برگها و ارغوانی شدن حاشیه برگهای مسن گیاه ، کمبود کلسیم نیز موجب از بین رفتن برگهای جوان و جدید و کمبود آهن نیز موجب زرد شدن برگهای جوان و موجود در قسمت بالای گیاه خواهد شد به نحوی که رگبرگها سبز باقی مانده اما مابقی برگ ، پریده رنگ خواهند شد. کمبود منیزیم نیز می تواند منجر به ظهور نواحی کرم رنگ بر روی برگها بخصوص برگهای مسن تر گیاه شود که این مسئله در ارقامی که گلهای زرد رنگ دارند بیشتر مشاهده می شود. کمبود روی معمولا اتفاق نمی افتد اما می تواند لکه هایی زرد و یا کرم رنگ (همانند آنجه در کمبود منیزیم شکل می گیرد) بوجود آورد. برای گل‌کاغذیهایی که در گلدان نگهداری می‌شوند باید برنامه‌ کوددهی را به شکل ماهانه انجام داد و می‌توان هر ماه از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی البته با نصف غلظت استفاده کرد. نصف غلظت بدین دلیل پیشنهاد می شود زیرا کودهای کامل معمولا مقادیر مساوی از سه عنصر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم دارند. اگر این سه عنصر به شکل مساوی مورد استفاده قرار گیرند، گل کاغذی بیشتر از آنچه که گل بدهد رشد رویشی خواهد کرد. بنابراین گفته می شود برای جلوگیری از این امر بهتر است که کود را کمی ضعیفتر استفاده کرد. گل کاغذیهایی که در خاک باغچه کاشته شده‌اند (مانند مناطق جنوبی کشورمان) البته به شرط مصرف کودهای ارگانیک (حیوانی) در خاک(هنگام آماده سازی خاک و همچنین ابتدای فصل بهار به شکل پراکندن در پای بوته)  ، به دو بار کوددهی در سال نیاز دارند یکی اوایل بهار و دیگری اواسط تابستان. اما در صورت فقیر بودن خاک می توان هر ماه نسبت به کود دهی این گیاه اقدام کرد. به یاد داشته باشید که اگر کود مصرف می کنید اما در طی فصل شاهد رشد رویشی بیش از اندازه گیاه به همراه عدم گلدهی آن بودید، مصرف کود را کاهش دهید. البته به طور کل اگر دسترسی به کودهایی با فرمولهای مختلفی دارید می توانید در مورد این گیاه از کودهایی استفاده کنید که میزان نیتروژن آن کمتر از پتاسیم و فسفر باشد. بیشتر بودن فسفر از پتاسیم نیز ضروری نیست اصولا فرمولهایی که فسفر از پتاسیم و ازت بیشتر است به گلدهی گیاه کمک خواهد کرد. یکی از محسنات گل کاغذی مقاومت آن در برابر خاکهای شور است. در چنین خاکهایی که معمولا در اثر وجود املاح زیاد و یا آبیاری کم پیش می‌آید، رشد گل کاغذی مختل نخواهد شد. یکی از موارد دیگر که باید به آن توجه کرد نوع گلدان است. اگر از گلدانهای پلاستیکی استفاده می‌کنید نوع سیاه رنگ ان را بکار نگیرید زیرا گلدان پلاستیکی سیاه در اثر تابش مستقیم آفتاب بسیار گرم و داغ می‌شوند و به ریشه‌ها آسیب وارد می‌آید. بنابراین از گلدانهای سفالی استفاده کنید. همچنین گل کاغذی تمایل دارد تا سیستم ریشه‌ای متراکمی داشته باشد بنابران زمانی نسبت به تعویض گلدان گیاه اقدام کنید که ریشه‌ها در سطح خاک ظاهر شده‌اند و یا از منافذ زیر گلدان بیرون آمده‌اند . گلدان را نیز یک درجه بزرگتر در نظر بگیرید زیرا کاشتن این گیاه در گلدانی بزرگتر موجب کاهش گلدهی این گیاه خواهد شد. ریشه‌های گیاه گل کاغذی بخصوص در ناحیه اتصال به طوقه شکننده هستند بنابراین هنگام تعویض مراقب باشید که به آنها آسیب وارد نشود. همچنین از گلدانهایی که کمتر از ۴۰-۳۰ سانتیمتر قطر دارند برای کاشت این گیاه استفاده نکنید.

آفات و بیماری:  آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند اما گاهی ممکن است شته و یا کنه‌های تار عنکبوتی این گیاه را مورد حمله قرار دهند که در نتیجه آنان برگهای گیاه بخصوص برگهای جوان زرد می‌شوند و می‌ریزند. شته‌ها عسلک تولید می‌کنند موجب چسبناک شدن برگهای گیاه می‌شوند و کنه‌های تار عنکبوتی نیز موجب بستن تار عنکبوت در زیر برگهای گیاه می‌شوند. اگر تعداد آفات اندک است با کمک تکه پارچه‌ای مرطوب آنها را از روی برگسار گیاه بردارید و اگر حمله آنان شدید است می‌توان از سموم سیستمیک مناسب استفاده کرد. لکه برگی با عامل قارچی و یا باکتریایی از بیماریهای این گیاه محسوب می شود. بر روی برگها بخصوص برگهای جوان نقاطی به رنگ نارنجی یا قرمز شکل می گیرد. به مرور زمان این نقاط به لکه هایی بزرگتر تبدیل می شود که بافتی مرده و قهوه ای – کرم رنگ دارند . در اطراف لکه ها نیز ممکن است رنگ زرد مشاهده شود.آبیاری کافی گیاه و جلوگیری از عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک می‌کند. گاهی استفاده از قارچکشها برای کنترل بیماری لازم است. سفیدک پودری منجر به ظهور پوششی از پودری سفید – خاکستری بر روی سطح برگها، ساقه و گلها می شود. شرایط نامناسب رشد بخصوص رطوبت بیش از اندازه و خیس ماندن طولانی مدت برگسار به همراه نامناسب بودن تهویه محل نگهداری از جمله مواردی است که موجب شیوع این بیماری می شود. پوسیدگی ریشه و یا ساقه گیاه از بیماریهایی است که معمولا در اثر نامناسب و سنگین بودن زهکش خاک و غرقاب شدن خاک پیش می آید.در نتیجه برگهای گیاه شروع به کم رنگ شدنع پژمردن و ریزش می کند. گیاه رشد کمی دارد و در نهایت امکان مرگ گیاه نیز وجود دارد. عوامل قارچی همانند Rhizoctonia, Pythium, Phytophthora  نیز وجود دارند که می توانند موجب پوسیدگی ریشه شوند. قارچها به ریشه حمله می کنند و منجر به مرگ انها می شوند. هوای گرم و مرطوبت از شرایطی است که به فعالیت این قارچها کمک می کند. برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی های ریشه سعی کنید که بین فواصل آبیاری حتما سطح خاک گیاه تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.

یکی از مشکلات متداول گیاه گل کاغذی ریزش برگهای آن است که عدم وجود شرایط مساعد محیطی از جمله دلایل اصلی آن محسوب می‌شود. اگر گیاه به اندازه کافی آبیاری نشود و یا اگر آبیاری بیش از اندازه باشد برگهایش خواهد ریخت. همچنین عدم  وجود نور کافی و یا دمای پایین از دیگر دلایل ریزش برگها هستند.

تکثیر: روش معمول تکثیر این گیاه با استفاده از قلمه است . قلمه‌ها را می‌توان حداقل به طول ۱۰-۸ و چهار گره تهیه کرد. اگر در بهار یا تابستان گیاه را تکثیر می‌نید قلمه را از چوب نرم انتهای ساقه تهیه کرد که البته نباید شامل نوک ساقه و یا برگهای انتهایی ساقه شوند. اگر زمان تکثیر پاییز و یا زمستان است قلمه را از جوب سخت تهیه کنید. قبل از کاشت قلمه‌ها تمامی برگها بجز برگ انتهایی را از آن ها جدا کنید. بستر کاشت را می‌توان از مخلوط  مساوی خاک و شن استریل و یا پیت موس ۷۰٪ و شن ۳۰٪تهیه کرد و قبل از کاشت قلمه‌ها به خوبی بستر کاشت را مرطوب کنید. بعد از کاشت قلمه‌ها در بستر کاشت روی بستر را برای حفظ رطوبت می‌توان پلاستیک کشید. البته برای تهویه هوای زیر پلاستیک بر روی آن چند سوراخ ایجاد کنید. در صورت بکارگیری پاگرما به میزان ۲۴-۲۱ درجه سانتیگراد قلمه‌های در طی ۶-۴ هفته ریهش خواهند داد.

هرس:  در عمل هرس می‌توان کل یک شاخه و یا قسمتی از آن را حذف نمود و این بستگی به هدف عمل هرس دارد. به عنوان مثال اگر شاخه‌ای شکل کلی یک گیاه را بر هم زده است و خارج از شکل مورد نظر رشد می‌کند می‌توان تمامی ان را قطع کرد و یا اگر مرکز گیاه شلوغ شده است می‌توان قسمتی از شاخه را که باعث این تراکم و شلوغی شده است را قطع نمود. همچنین به منظور جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه شاخه‌ها و داشتن گل کاغذی که شکل بوته‌ ای داشته باشد تا درختچه، می‌توان شاخه‌های جوان گیاه را سرزنی کرد. اما اگر خواهان گیاهی بلند قامت هستید عمل سرزنی را انجام ندهید بلکه شاخه‌هایی که در قسمت پایین گیاه است از نزدیکی شاخه اصلی قطع کنید تا رشد شاخه‌های بالایی تحریک شود. جداسازی شاخه‌های شکسته و بیمار را در هر زمان از سال می‌توان انجام داد و عملیات هرس را بهتر است بعد از اتمام دوره گلدهی و یا در شروع دوره استراحت گیاه و یا در ابتدای فصل بهار انجام شود. یکی دیگر از مواردی که در مورد نحوه گلدهی گل کاغذی باید به آن توجه کرد این است که اصولا گیاه گل کاغذی بر روی شاخه های کوتاه (شاخه‌هایی به طول ۵۰-۴۰ سانتیمتر ) جدید و یکساله گل می‌دهد بنابراین شاخه‌های قدیمی را که بیش از اندازه بلند شده اند می‌بایست در فصل پاییز و بعد از اتمام فصل گلدهی، تا این ارتفاع کوتاه کرد تا رشد شاخه‌های جدید و در نتیجه گلدهی گیاه برای فصل بعد افزایش یابد. در طی فصل رشد نیز می توان با عمل هرس گلدهی بیشتر گیاه را تحریک کرد. بدین صورت که می توان هر ۴ هفته یکبار نسبت به قطع نوک ساقه هایی که گلدهی آنان به اتمام رسیده است اقدام کرد. بدین صورت که نوک ساقه را به همراه مقداری از طول ساقه قطع کرد تا رشد شاخه های جوان و در نتیجه گلدهی در همان فصل تحریک شود. به عنوان مثال تصور کنید که نوک ساقه که دارای گل بوده است حدود ۱۵ سانتیمتر طول داشته است. این ۱۵ سانتیمتر را به همراه حدود ۷-۶ سانتیمتر از چوب ماقبل آن می بایست قطع کرد.