گل Acalypha آکالیفا

تومان362,000

دسته:

توضیحات

آكالیفا یا آکالیف
مشخصات: اسم علمی گیاه آكالیفAcalyph hispida و از خانواده Euphorbiacea می باشد . آكالیف بومی جنوب آسیا و گیاهی است با برگ های سبز درشت متناوب، با لبه مضرس كه بیضی شكل، نوك تیز و كركی نیز می باشد. شاتون های این گیاه بلند و قرمز رنگ شبیه دم روباه است. آكالیف در تمام مدت سال گل می كند، منتهی در بهار و تابستان گل آن بیشتر است .نگه داری آكالیف در منزل مشكل به نظر می رسد و اغلب برگهای آن می ریزد بنابراین برای مدت طولانی نمی توان آن را در منزل نگاه داشت. معمولا باید جوانه انتهایی ساقه گیاهان مسن را هرس كرد تا شاخه های جانبی شروع به رشد نمایند.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، هوای گرم، خاك مرطوب، رطوبت هوای متوسط، در حدود ۷۰-۵۰ درصد و خاك قلیایی نیاز دارد.

كود: كود مورد نیاز این گیاه به میزان ۲ گرم در لیترهر دو هفته یك بار و از اسفند تا شهریور ماه بكار برد. این گیاه خیلی پر ریشه است و نیاز زیادی به كود ازته دارد. باید در سال دو مرتبه گلدان آن را تعویض كرد. در غیر این صورت ریشه گلدان را پر می كند و برگها زرد می شوند.

خاك: سه قسمت خاك برگ، یك قسمت تورب دو قسمت ماسه و یك قسمت كود پوسیده دامی، خاك مطلوب گیاه آكالیف است.

ازدياد: آكالیف به سرعت بلند شده و پس از مدتی شكل نامناسب و آشفته‌ای به خود می گیرد. برای به دست آوردن گیاهی متراكم و متعادل می توانید آن را تكثیر كنید. بهترین زمان گلدهی گیاه از اوایل تا اواخر بهار است كه در این زمان می توانید عمل تكثیر را انجام داد. ابتدا قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۱۰-۸ سانتیمتر و یا ساقه های تازه روییده شده جانبی را همراه با پاشنه جدا كنید یعنی قسمتی از ساقه اصلی به ساقه جانبی متصل باشد. سپس قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی كمپوست بذر و قلمه بكارید. آنها را در شرایط دارای نور كافی و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری كنید و گلدانها را با كیسه های پلاستیكی شفاف بپوشانید. خاك گلدان فقط در ابتدای عمل خیس می شود و خیس كردن دوباره آن طی زمان ریشه دهی لازم نمی باشد. قلمه ها را در مای ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید و پس از ریشه دهی آنها را به گلدانهای با قطر دهانه حدودا ۱۳ سانتیمتر ، حاوی كمپوست گلدانی معمولی بكارید.